Komorniki, dnia 30.09.2008r.
IK. 7624-18/08
DECYZJA NR 17/08
O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH ZGODY NA REALIZACJĘ PRZEDSIĘWZIĘCIA
Na podstawie art. 46a ust. 5 ust.7 pkt 4 i art. 56 ust.2,3,4,7 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r - Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2006 Nr 129, poz. 902 z późn. zm), oraz art. 104 i art. 106 §1 oraz art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (jt. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Gminy Komorniki reprezentowanej przez uprawnionego pełnomocnika Pana Adama Zwierskiego
OKREŚLAM
na rzecz Gminy Komorniki reprezentowanej przez Wójta Gminy Komorniki, 62-052 Komorniki ul. Stawna 1
środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego polegającego na: budowie jezdni, chodników, regulacji wszystkich urządzeń obcych znajdujących się w projektowanej jezdni i chodnikach zlokalizowanej w miejscowości wsi Głuchowo i Komorniki, przepustu z rur stalowych w rowie WA. Droga zlokalizowana w miejscowości Komorniki na działkach o nr ewidencyjnym 4/3, 4/4, 5/4, 6/4, 9/6, 10/4, 11/8, 11/18, 11/19, 45/1 oraz 406/11, 407, 408/9, 409/2 obręb Głuchowo.
1) Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:
a) budowa drogi.
b) obręb geodez. Komorniki nr ewidencyjne działek: 4/3, 4/4, 5/4, 6/4, 9/6, 10/4, 11/8, 11/18, 11/19, 45/1.
c) obręb geodez. Głuchowo nr ewidencyjne działek: 406/11, 407, 408/9, 409/2.
2) Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:
a) odpady budowlane powstałe w trakcie realizacji przedsięwzięcia powinny być zbierane do kontenerów a odpady komunalne do pojemników i wywożone na składowisko odpadów komunalnych, natomiast odpady stałe inne do szczelnych pojemników, a następnie przekazane do utylizacji przez wyspecjalizowane firmy posiadające zezwolenie w zakresie świadczonych usług,
b) zachować szczególną ostrożność przed ewentualnym skażeniem gleby jak i wód gruntowych (awarie);
c) zabrania się niszczenia rowów przydrożnych, skarp i nasypów - art.39 ust.1 pkt 7 ustawy z dnia 21.03.1985r. o drogach publicznych (tekst jednolity Dz.U. Nr 71 z 2000r., poz.838 z późn. zm.);
d) planowana inwestycja nie pogorszy obecnie istniejących warunków akustycznych środowiska,
e) na ewentualną wycinkę drzew i krzewów należy uzyskać zgodę Wójta Gminy Komorniki, a w przypadku usytuowania drzewa lub krzewu w pasie drogowym od zarządcy drogi,
f) w przypadku natrafienia, w trakcie prowadzenia robót ziemnych, na przedmiot, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem, należy zabezpieczyć ten przedmiot i miejsce jego odkrycia oraz niezwłocznie zawiadomić o tym Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków 61-834 Poznań ul. Gołębia
g) uciążliwości związane z prowadzeniem robót budowlanych należy zminimalizować poprzez skracanie czasu wykonania poszczególnych cykli prac do niezbędnych wymagań wynikających z konieczności technologicznych na określonych odcinkach realizowanych robót, zapewniając dojścia i dojazdy do posesji, na których prowadzone będą roboty,
3) Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym:
a) zastosowane wyroby budowlane powinny posiadać aprobatę techniczną właściwej jednostki aprobującej stwierdzającej o dopuszczeniu ich do obrotu i stosowania.
b) po zakończeniu robót budowlanych należy uporządkować teren;
4) Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych, w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii:
- nie dotyczy
5) Wymogi w zakresie ograniczenia transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko:
- nie stwierdza się transgranicznego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko – przedsięwzięcie położone z dala od pasa przygranicznego
6) Wymogi w sprawie stwierdzenia konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania:
- nie wymagane w sprawie
7) Nakładam na inwestora następujące obowiązki:
- w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń - awarii, np. zanieczyszczenia powierzchni szczelnych substancją ropopochodną usunięcie zanieczyszczeń sorbentami lub jeśli to niemożliwe zebranie zanieczyszczenia z pewną ilością gruntu i przekazanie do utylizacji zakładom mającym stosowne zezwolenia.
- prace budowlane powodujące emisję hałasu na obszarze zabudowanym, inwestor winien prowadzić w porze dziennej;
- inwestor przed wystąpieniem z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę winien posiadać pozwolenie wodnoprawne na wykonanie przepustu na rowie WA.
8) Z uwagi na charakter inwestycji, jej oddziaływania na środowisko, a także lokalizację przedsięwzięcia odstąpiono od możliwości nałożenia obowiązków dotyczących:
- monitorowania oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, a także wykonania kompensacji przyrodniczej,
- przedstawienia analizy porealizacyjnej.
UZASADNIENIE
W trakcie postępowania administracyjnego stosowano wymagane przepisami w/w ustawy zawiadomienia w drodze komunikatów na tablicy ogłoszeń urzędu gminy, a także na stronie internetowej tut. urzędu. Strony postępowania informowano pisemnie o wszystkich etapach sprawy. Uwag do sprawy nie wniesiono.
Ze względu na lokalizację przedmiotowej inwestycji nie wystąpi problem transgranicznego oddziaływania na środowisko. Spełnienie wymagań wskazanych w decyzji na etapie realizacji i eksploatacji planowanego przedsięwzięcia spowoduje, ograniczenie uciążliwości związanych z przeprowadzeniem inwestycji. Z tego powodu odstąpiono od obowiązku przedstawienia przez wnioskodawcę analizy porealizacyjnej, o której mowa w ust.4 pkt.2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku - prawo ochrony środowiska.
Lokalizacja przedmiotowego przedsięwzięcia jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego działki są przeznaczone pod drogi. Ponadto budowa drogi wpłynie na polepszenie bezpieczeństwa ruchu na przedmiotowej drodze oraz poprawę stanu drogi, a zatem wzrost komfortu dla jej użytkowników.
Po rozpatrzeniu całokształtu materiału dowodowego zgromadzonego w przedmiotowej sprawie, oraz w oparciu o powołane na wstępie przepisy, orzeczono jak w sentencji decyzji.
POUCZENIE
1) Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wiąże organ wydający decyzję, o której mowa w art. 46 ust. 4 pkt 2-9- art. 56 ust. 9
2) Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o której mowa w ust. 4: wniosek ten powinien być złożony nie później niż przed upływem czterech lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna – art. 46 ust. 4b.
3) Termin, o którym mowa w ustępie 4b, może ulec wydłużeniu o dwa lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Od niniejszej decyzji przysługuje prawo odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu za pośrednictwem wójta Gminy Komorniki 62-052 Komorniki ul. Stawna 1 w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.
Załączniki:
- charakterystyka przedsięwzięcia.
- mapa (otrzymuje inwestor)
Otrzymują:
1. a/a
2. przekazano do publicznej wiadomości
3. Adam Zwierski, ul. Berestecka 4 , 60-288 Poznań
4. PEMA Polska Sp. z o.o., ul. Syrenia 4, 61-017 Poznań
5. Państwowe Przedsiębiorstwo Użyteczności Publicznej „Poczta Polska”, ul. Małachowskiego 2, 00-940 Warszawa
Sprawę prowadzi:
Karolina Wiścicka
(061) 8 100 635